مطالب

آخرین یاداشت های سایت

20 تیر

کارشناسان پوست و زیبایی معتقدند هرگاه شاهد پوسته پوسته شدن ناخن‌ها و شکستن آن‌ها بودید به معنای آن است که دچار سوء تغذیه شده‌اید. این علایم ممکن معمولا با خشکی پوست و ضعیف شدن موها نیز همراه است و همزمان رخ می‌دهد و اعلام می‌کند که شما به برخی از ریزمغذی‌ها نیاز دارید. البته قرار نیست بلافاصله پس از مصرف مکمل‌ها شاهد بهبود وضعیت ناخن‌های خود باشید. بیشتر بیماران پس از دوماه مصرف تغییرات قابل توجهی را مشاهده می‌کنند به طور کلی یک تا سه ماه مصرف مکمل‌ها برای بهبودی کامل ناخن‌ها ضروری است بنابراین لازم است که در دوره درمان صبور باشید و آن را ادامه دهید.

 

۱. بیوتین یک ویتامین ضروری برای سلامت و زیبایی ناخن

موثرترین ویتامین در سلامت ناخن بیوتین یا همان ویتامین B7 است که تحت عنوان ویتامین H هم شناخته می‌شود. اهمیت این ویتامین روی زیبایی پوست و مو و ناخن به حدی است که کارشناسان نام قرص بیوتین را “قرص زیبایی” گذاشته‌اند، مصرف این قرص رشد ناخن‌ها را افزایش می‌دهد و ضخامت آن‌ها را بیشتر می‌کند. طبق مطالعه‌ای که در مجله نیویورک تایمز به چاپ رسیده است مشخص شده است که بیماران با مصرف قرص بیوتین به مدت چند هفته شاهد رشد بیشتر و مقاومت بیشتر ناخن‌های خود بوده‌اند. تاثیر این ویتامین در سلامت پوست و مو و ناخن در حدی است که مقداری از آن به برخی از محصولات مراقبت پوست و مو اضافه می‌شود اما بیوتین زمانی بیشترین تاثیر و جذب را دارد که به صورت خوراکی مصرف شود.

 

۲. ویتامین C و فواید آن برای ناخن

همان طور که قبلا هم شنیده‌اید و خوانده‌اید ویتامین C نقش مهمی در تولید و ترشح کلاژن در پوست دارد. کلاژن یک پروتئین طبیعی است که باعث افزایش مقاومت و حالت کشسانی در پوست می‌شود اما فواید آن تنها محدود به پوست نیست، مقاومت و سلامت ناخن نیز تا حد زیادی وابسته به پروتئین کلاژن است. ویتامین C را می‌توانید با مصرف میوه‌ها و سبزیجات به مقدار کافی دریافت کنید اما اگر مقادیر بیشتری نیاز دارید استفاده از قرص‌ها و مکمل‌ها نیز ایده خوبی است چون مقدار اضافی آن از کلیه‌ها دفع می‌شود.

 

۳. مصرف روغن انگور فرنگی سیاه

انگور فرنگی سیاه نوعی میوه بومی کشورهای مرکزی و شمالی اروپا و شمال آسیا است و روغن آن از گیاه این میوه گرفته می‌شود. این روغن حاوی پروتئین‌های مفیدی است که از ضعیف شدن بافت ناخن جلوگیری می‌کند و اگر ناخن‌های شما ضعیف و شکننده شده است می‌توانید با مصرف این روغن سلامت و زیبای ناخن ها را به آن‌ها بازگردانید . تحقیقات نشان داده است که مصرف این روغن به مدت ۶ تا ۸ هفته اثری چشمگیر و دائمی روی ناخن‌های شما خواهد داشت.

 

۴. امینواسیدهای شاخه‌دار

گاهی مشکل ناخن‌های شما ناشی از ضعف در بافت‌های سازنده ناخن است که به آن ماتریس ناخن هم می‌گویند. ماتریس ناخن تنها بافت زنده ناخن است که در زیر پوست پایین آن قرار دارد و وظیفه آن ساختن بافت ناخن است. وقتی این بافت ضعیف شود ناخنی هم که می‌سازد نازک و ضعیف خواهد بود. مصرف آمینواسیدهای شاخه‌دار می‌تواند با تامین پروتئین‌های مورد نیاز، بافت ماتریس ناخن را بازسازی کند و در نتیجه ناخن‌ها پس از چند هفته قوی و محکم خواهند شد. البته این مکمل را حتما با توصیه و تجویز پزشک مصرف کنید.

 

۵. روغن کریل و فواید آن برای سلامت و زیبایی ناخن

کریل نوعی سخت‌پوست ریز است که در اقیانوس‌ها زندگی می‌کند و منبع غذایی نهنگ‌ها به شمار می‌رود. روغنی که از این موجود زنده گرفته می‌شود حاوی ریزمغذی‌هایی از جمله امگا۳، بیوتین، روی و همه مواد مفیدی است که برای تقویت ناخن‌های خود نیاز دارید. بنابراین اگر چند هفته این روغن را به عنوان مکمل غذایی خود مصرف کنید شاهد قوی‌تر شدن و محکم شدن و بازکشت سلامت و زیبای ناخن خود خواهید بود.

  • BLOG_RATING
  • 95 دفعه
مدیر

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliq Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi.